Ana Sayfa Arama Galeri Video
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kandıra’da 10 bin dönümlük arazi SİT alanı oldu!

Kandıra Babaköy’de tarihi eserlerin bulunduğu 10 bin dönümlük alan SİT alanı olarak ilan edildi. Bu bölgede izinsiz hiçbir faaliyet yapılamayacak

Kandıra Babaköy’de tarihi eserlerin

Kocaeli Kandıra Babaköy Mahallesi’nde bulunan bir arazide yapılan çalışmalarda tespit edilen duvar örgüsü ve çevresindeki yoğun seramik parçaları bulunuştu. Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan başvuruyu değerlendiren Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, tarihi eserlerin bulunduğu alan ile ilgili üçüncü derece sit alanı ilan edilmesine kadar verdi. Böylece bölge koruma altına alındı. Tarihi eserenlerin çıktı bölgede, izinsiz hiçbir çalışmaya izin verilmeyecek.

10 BİN DÖNÜM
Babaköy Mahallesi’nde yer alan ve “Eski Kerpe” olarak bilinen bölgede geniş bir arazi, tarihi değerleri korumak amacıyla 3. Derece SİT Alanı olarak ilan edildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan bilgilere göre, 10 milyon 285 bin 485 metrekare büyüklüğündeki bu arazi, içinde bulunan tarihi taş ocağı duvar örüntüsü ve çevresindeki seramik kalıntıları nedeniyle koruma altına alındı.