Ana Sayfa Arama Galeri Video
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kocaeli’nin En Az Gelişmiş İlçesi Kandıra

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. 2022 sonuçlarını kapsayan sonuçlarda Kocaeli’nin sosyo-ekonomik olarak en fazla ve en az gelişmiş ilçeleri de yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. 2022 sonuçlarını kapsayan sonuçlarda Kocaeli’nin sosyo-ekonomik olarak en fazla ve en az gelişmiş ilçeleri de yer aldı.

Son olarak 2019 yılında açıklanan ‘İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması’ sonuçları bu yıl da açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma ile ülke genelindeki ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesi ilçe bazında zenginleşen veri altyapısı dikkate alınarak ölçülen, 937 ilçenin yer aldığı araştırmada baz alınan başlıklar demografi, istihdam ve sosyal güvenlik, eğitim, sağlık, finans, rekabetçilik, yenilikçilik ve yaşam kalitesi olarak açıklanırken başlıklar altında 56 değişken dikkate alındı. Bu baz alınan değişkenlerin bileşenlerine elde edilen verilere Türkiye haritası 6 kademede renklendi.

GEBZE VE İZMİT BİRİNCİ KADEMEDE
Verilere göre 6 renk ile renklendirilen Türkiye haritasında toplam 6 kademe ortaya çıktı. Koyu yeşil ile renklendirilen ilçeler en gelişmiş ilçeler olarak 1.kademede, pembe ile renklendirilen ilçeler ise en az gelişmiş ilçeler olarak 6.kademede yer aldı. Türkiye haritasına bakıldığında koyu renkle temsil edilen 1.kademedeki ilçeler arasında kentten Gebze ve İzmit yer aldı. Darıca, Çayırova, Dilovası, Körfez, Derince, Kartepe, Başiskele ve Gölcük haritada 2.kademe olan yeşil renkle renklendirildi. Açık yeşil ile renklenen 3.kademe ilçelerde kentten yalnızca Karamürsel yer alırken, açık sarı ile renklendirilen 4.kademede sadece Kandıra yer aldı.

EN GELİŞMİŞ İLÇEMİZ 34.SIRADA
Kademeler dışında ilçeler sıralamaya da tabi tutuldu. Bu sıralamada 8 başlık altında 56 değişkenden elde edilen skorların toplamı ile ortaya çıktı. Buna göre kentin en gelişmiş ilçesi olarak ortaya çıkan Gebze 2 bin 334 skorla Türkiye genelinde 34.sırada yer aldı. 2 bin 23 skor elde eden İzmit kentin en gelişmiş 2.ilçesi olurken ülkenin en gelişmiş 44.ilçesi oldu. Kentin 3.en gelişmiş ilçesi 1,562 skorla Başiskele olurken, Başiskele Türkiye’nin en gelişmiş 70.ilçesi oldu. Darıca, Körfez, Karamürsel ve Kandıra açıklanan Türkiye sıralamasında en gelişmiş ilçeler sıralamasında ilk 200 dışında kalan ilçeler olarak kayda geçti.