Ana Sayfa Arama Galeri Video
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ağva Sahiline Mayın Tetikleyicisi Vurdu

Ukrayna Odessa açıklarından sürüklenen serseri mayınların tehlikesi gündemdeki sıcaklığını korurken, Ağva sahiline vuran deniz mayını tetikleyicisi, bölge halkını şok etti.

Ukrayna Odessa açıklarından sürüklenen

Hatırlanacağı üzere, Ukrayna’nın Rus savaş gemilerine karşı Odessa açıklarına döşediği iddia edilen mayınlar, Karadeniz’de fırtına sonucu çıpalarından kurtulup sürüklenmiş ve bu mayınların Türkiye karasuları ve denizcileri için de tehlike arz edebileceği söylenmişti.

Sürüklenen 420 serseri mayınla ilgili Rusya ve Ukrayna birbirlerini suçlarken, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı (SHOD) yayımladığı NAVTEX’le (denizcilere uyarı) bölgedeki denizcileri uyarmıştı. Bu bağlamda, riskin ne boyutta olacağı bilinmezken, Ağva’da objektiflere takılan bir görüntü şok etkisi yarattı.

Bölge sakinleri, deniz mayını tetikleyicisinin Ukrayna’dan kopan serseri mayınlara ait olduğunu düşünüyor. Karadeniz kıyısında bulunan Ağva’da deniz mayını tetikleyicisinin karaya vurması, Ukrayna sahilinden sürüklenen serseri mayınların Türkiye’nin deniz sahasına da sürüklendiği şüphesini iyiden iyiye kuvvetlendirdi.