Ana Sayfa Arama Galeri Video
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Biz Kandırayız Şiir Topluluğu Şiir, Şarkı ve Türkü Gecesi Düzenledi

Bizkandırayız Şiir Topluluğu Kandıra şiir aksamlarında İçinde Turna Geçen Şiir, şarkı ve türkü gecesinde bir araya geldi.

Bizkandırayız Şiir Topluluğu Kandıra

Topluluk üyesi sağlık çalışanı Derya Demirel’in çabalarıyla oluşturulan Grup Do Diyez seslendirdiği eserler ile katılımcılara unutulmayacak bir müzik ziyafeti çekti.

Bağlama da Doç. Dr. Çetin Yeşilli, Cura da Derya Demirel, Gitar da Atilla Demirbaş ve ritim saz da Emre Kavukçu’nun yer aldığı grup iki bölüm halinde seslendirdiği eserlerin arasında Turnaların genel yapısını, göç yollarında bıraktığı izleri, Japon edebiyatında Turna kuşunun yerini, Çin edebiyatında, Rus edebiyatında ve İslam öncesi ve sonrası Anadolu da ve Türk halk edebiyatında Turna kuşunun özelliklerini açıkladılar.

Topluluk sözcüsü Aygün Aynagöz Yelken sineması sahibi Teoman Yelkencioğlu’na teşekkür ederek başlayan programda Turna Kuşunun genel yapısı hakkında bilgi verdi.

Turna kuşunun göç yollarında başlangıç noktası olan Japonya kültüründe Turna kuşuna ait efsaneyi anlattı. Topluluk üyelerinin okuduğu şiirler ve Müfide Ecevit’in Çin edebiyatında turna kuşunu anlatması sonrasında topluluk üyeleri şiirler okudu. Nursun Kural Rus edebiyatı ve kültüründe Turna kuşunu anlattı.

Turna kuşu ile ilgili anısı olan Ahmet Kuşçu da basından geçen ilginç öyküyü anlatarak geceye ayrı bir renk kattı. Son olarak Türk coğrafyasında ve kültüründe turna kuşunun yeri hakkında Mustafa Yıldız konuştu.

Tekrar sahne alan ve seslendirdikleri parçalar ile seyircileri kah duygulandıran, kah coşturan Grup Do Diyez programını Turna Semahı ile tamamladı. Programın son konuğu Hamza Güdük oldu.

Okuduğu şiir ile salondaki tüm izleyicilerden beğeni kazandı. Program şiir okuyanlara verilen katılım belgesi ve Grup Do Diyez adına verilen plaket töreni sonrası çekilen hatıra fotoğrafı ile tamamlandı. Kandıra Ç.Y.D.D Başkanı Sevim Deren grup üyelerine Cumhuriyetin 100. Yıl anısına yaptırılan özel kupalardan hediye etti.