Ana Sayfa Arama Galeri Video
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kandıra Babalı’ya 8 yeni türbin, 658 Milyon liralık dev yatırım

İzmit Kandıra RES Elektrik Üretimi Anonim Şirketi Kandıra Babalı Mahallesine 8 rüzgar türbini daha eklemeyi planlıyor. Toplamda bu projenin maliyeti 658 Milyon Lirayı bulacak

İzmit Kandıra RES Elektrik

İzmit Kandıra RES Elektrik Üretimi Anonim Şirketi, Kandıra Babalı Mahallesinde rüzgar enerjisi üretiyor. Halihazırda Kandıra Babalı’da firmaya ait 2 rüzgar türbini bulunuyor. İzmit Kandıra RES Elektrik A.Ş., bu iki rüzgar türbini için zamanında Babalı’ya 12 Milyon Avroluk bir yatırım yapmıştı.

8 TÜRBİN DAHA

Dünyada yenilenebilir enerjinin öneminin çok daha iyi anlaşıldığı bugünlerde İzmit Kandıra RES Elektrik Üretimi Anonim Şirketi, Babalı’ya yeni bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Firma mevcutta olan 2 rüzgar türbinine ek olarak 8 türbin daha yapmayı planlıyor.

42 MİLYON AVRO

8 rüzgar türbinini Babalı’ya getirmenin maliyetinin ise alınan bilgilere göre yaklaşık 42 Milyon Avro olduğu ifade ediliyor. Bugünkü kurla 42 Milyon Avroyu (15,66 TL) çarptığımız zaman Babalı’da yapılması planlanan yatırımın yaklaşık 658 Milyon TL olduğu görülüyor.

HEDEF 150 MİLYON KWH

Firma 2 rüzgar türbininden 2021 yılında 15 Milyon kWh elektrik üretmeyi başardı. Firma yeni yapılması planlanan türbinlerle elektrik üretimi yaklaşık 10 katına yani 150 Milyon kWh’a çıkarmayı planlıyor.

EN GEÇ…

İzmit Kandıra RES Elektrik Üretimi Anonim Şirketi, henüz yatırımları planlama aşamasında. Edinilen bilgilere göre firma yetkilileri en geç 2024’ün ilk yarısında projeyi tamamlayarak hayata geçirmeyi istiyor.