Kandıra Bezi, Türkiye Dokuma Atlası’na alındı.
Atlasta Kandıra Bezi ile ilgili şu bilgilere yer verildi;
Kandıra Bezi, Kocaeli ili Kandıra ilçesinde dokunmaktadır. Kandıra Bezi dokumacılığının Romalılar döneminde başladığı tahmin edilmektedir. Sağlamlığı nedeniyle “çalı yırtmaz”, “çalı koparan” da denilmiş ve yelken bezi olarak kullanılmıştır.
Yaklaşık otuz yıl öncesine kadar Kandıra’nın köylerinde yoğun bir şekilde dokunan Kandıra Bezi iki yıl öncesine kadar yalnızca birkaç tezgahta dokunurken, günümüzde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı kurslarla yaşatılmaya çalışılmaktadır.
Kandıra Bezi, çözgü ve atkısı keten, düzen adı verilen tezgahlarda yaklaşık 45 cm. eninde ve bezayağı dokuma örgüsünde dokunan yöresel bir dokumadır.
Yörede “Köy çezmesi” olarak da adlandırılmaktadır. Kandıra Bezi’nde doğal beyaz renkte keten ipliği küllü su ile ağartma işlemi yapılarak kullanılmaktadır.
Desensiz olarak dokunanların yanı sıra dokuma kenarları çizgili olarak dokunmuş örnekleri de vardır. Kandıra Bezi’nden gömlek, elbise, şalvar, peşkir, yağlık yapılmaktadır.