Ana Sayfa Arama Galeri Video
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kandıra Sahillerine Giden Aileler Mültecilerden Rahatsız

Kocaeli basınında yer alan bir köşe yazısında ailelerin Kandıra sahillerine giden “mültecilerden” ciddi anlamda rahatsızlık yaşadıklarını yazdı.

Kocaeli basınında yer alan

Kocaeli basınında yer alan bir köşe yazısında ailelerin Kandıra sahillerine giden “mültecilerden” ciddi anlamda rahatsızlık yaşadıklarını yazdı.

Kandıra sahili ile ilgili Özgür Kocaeli köşe yazarı Cemalettin Öztürk, mültecilerle ilgili bir yazı kaleme aldı.

Yazısını ”Kandıra sahillerine giden aileler ‘mültecilerden’ rahatsız!” başlığı ile duyuran Öztürk, şunları yazdı;

Kandıra sahillerinde bu yıl başka bir tehlike var!

Sevgili okurlar, Kandıra sahillerinde yaz sezonu açıldı. İnsanlar mayıs ayının başından itibaren denize girmeye başladı…

Haziran ayıyla birlikte bölgede yoğunluk artacak…

Bölgeye günübirlik giden, konaklayan insanların günlük nüfusu Kandıra ilçe nüfusunu 10 kat geçiyor.

Haliyle sorunlar da çıkıyor…

Kandıra sahillerinde bu yaz ne trafik yoğunluğu, otopark sorunu pek konuşulmayacak.  Konuşulacak tek konu: GÜVENLİK. Çünkü denize girmek için Kandıra sahillerini mülteciler basmış!
 
Geçtiğimiz gün Kerpe, Kefken ve Cebeci bölgelerinde bazı esnaflar ve günübirlik denize girmek için sahile giden birkaç vatandaş aradı…

AİLELERİ RAHATSIZ ETMİŞLER!
Ailesiyle birlikte denize girmek için Kandıra sahiline giden bir vatandaş, gazetemizi aradı. Sahilleri mültecilerin bastığını söyledi. Ciddi anlamda rahatsızlık verdiklerini anlattı.

 “Ailem ve kızlarımla birlikte hafta sonu denize girmek için Cebeci sahiline gittim. Sahil tıka basa doluydu. Bende ailem ve kızlarımla denize girdikten sonra kiraladığım şezlongda uzanıp güneşlenmeye başladık. Güneşlenen insanların arasında toplu halde dolaşan, şakalaşan Arapça konuşan gençler var.

İnsanlar ciddi anlamda rahatsız oluyor bu durumdan. Uyardığımızda da insanlara dikleniyorlar, Arapça bir şeyler söylüyorlar. Toplu halde üzerinize yürüyorlar. Ne konuştuklarını da anlamıyoruz. Eminim ki pis küfürler ediyorlardır.

Denize girip kumsalda güneşlenen genç kızlar, aileler var. Bu durumdan çok rahatsız oldular. Tüm bu gelişmelere gözlerimle tanık oldum. Bu yaz Kandıra sahillerimizde bu insanlar ciddi anlamda rahatsızlık verecektir!
 
Kocaeli Valisi, Büyükşehir Belediyesi ve kolluk kuvvetlerimizin sahillerimizde güvenliği bu sezon artırmalarını talep ediyoruz. Gereken güvenlik önlemi alınmazsa huzursuzluk çıkacaktır, tatsız olaylar yaşanacaktır…” 

Benzer, şikâyetleri aynı bölgedeki esnaflardan da geldi…

Bölgede durum bu kadar ciddi!

2011 yılında Suriye iş savışından sonra ülkemiz tam anlamıyla bir mülteci ülkesi haline geldi. Bugün 10 milyon civarında mülteci ülkemizde yaşıyor.

Kocaeli ilinde de bu sayı 70 bin civarlarında…

Kandıra ilçemizin nüfusu 40 bin, Dilovası ilçemizin nüfusu 50 bin…

Bazı ilçe nüfuslarımızdan çok daha fazla mülteci yaşıyor ilimizde…

Kocaeli coğrafik yapı olarak geçiş güzergâhı üzerinde bulunuyor. Hemen her gün şehrimizde Afgan, Suriyeli ve diğer ülke vatandaşları yakalanıyor. Geçtiğimiz hafta 400 civarında Afgan yakalanıp sınır dışı edilmişti.

Önceki gün Osman Gazi Köprüsü üzerinde 32 Afgan daha yakalandı. Bu insanlar ülkemize hangi noktadan giriş yapıyor bilmiyoruz. Doğu sınırlarımızdan ülkeye gizli yollardan giriş yapan mülteciler Avrupa’ya geçmek için ilimizden geçiyorlar. Kocaeli Polisinin yakaladıkları oluyor yakalayamadıkları oluyor…

Sorun şudur ki, mülteci sorunu ülkenin birinci sorunu olan ekonomiyi de bile geride bırakmış durumda(!)

Sözün özü şudur;

Bu yaz Kandıra sahillerimiz çok daha fazla kalabalık olacak. Günü birlik bölgeye giden vatandaşlarımız ve o bölgede esnaf olanlar mültecilerden oldukça şikâyetçiler. Çünkü bu sorun ciddi. Güneşlenen ailenizi ve kızınıza bir yabancının laf atması, rahatsız etmesi kabul edilir bir durum değil. Hiç istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Düşünülmesi bile korkunç.

Bundan dolayıdır ki, sahillerde bu sezon sadece insanları boğulmaktan kurtarmak için değil, yaşanabilecek rahatsızlıkların önüne geçebilmek için de güvenlik önlemleri alınmalı!

Bu durum bölgede ciddi bir sorun ve korku yaratıyor!

Yetkililere duyurulur!