Ana Sayfa Arama Galeri Video
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Orhan Veli Kanık Kandıra’da anıldı

Bizkandırayız Şiir Topluluğu Nisan ayı programında Türk şiirinde çığır açan şair “Orhan Veli Kanık”ı anma gecesi düzenledi.

Bizkandırayız Şiir Topluluğu Nisan

Kandıra Yelken Sinemasında gerçekleşen ve Devlet Planlama Teşkilatı emekli Genel Müdürlerinden İsmail Sarıca’nın anlatımını yaptığı program topluluk üyelerinden Arda Akın’ın okuduğu “Anlatamıyorum” şiiri ile başladı.

Topluluk sözcüsü Aygün Aynagöz’ün “Ben Orhan Veli” şiirini okumasından sonra İsmail Sarıca şair’in Yaşam öyküsü ve edebi kişiliği ile ilgili bilgiler verdi. Aynı zaman da dönemin ülkemizdeki durumu, o süre içinde yaşanan kültürel, sosyal ve edebi hayattaki gelişmeleri anlattı. Birinci bölümün sonunda topluluk üyeleri Orhan Veli’nin şiirlerinden örnekler verdi. Aynı zamanda şiir okuyanlar ve izleyicilerde şair hakkında bildiklerini paylaştı.

İsmail Sarıca ikinci bölümde Orhan Veli’nin yakın arkadaşı olarak bilinen ve Haydarpaşa Lisesinde edebiyat öğretmeni olan Nahit Hanım ile olan ilişkisinden bahsetti. Sarıca şairin ölümü hakkındaki bilgilerden sonra topluluk üyeleri şairin kendi şiirlerinden ve ölümünden sonra arkadaşları tarafından yazılmış şiirlerini okudu.

Olcay Tokdemir, “Derdim Başka ve Gün Doğuyor”, Nizamettin Yılmaz “Sucu’nun Türküsü”, Zafer Tokdemir “Dedikodu ve Pireli Şiir”, Müfide Ecevit, “Dalga ve Otopsi”, Sabahat Ulutaş, “Aşk Resmi Geçidi ve Denizkızı”, Mustafa Yıldız, “Tenezzüh”, Nebahat Yılmazoğlu,” İstanbul Türküsü”, Hamza Güdük “Hürriyete Doğru”, Arda Akın “Bayram” şiirini okudular.

Katılımcılar arasında önceki dönem CHP ilçe başkanlarından Recep Şenol ve Volkan Bulgurcu, Dr. Süheyla Sarıca, Ç.Y.D.D Kandıra şubesi yönetim kurulu üyesi İpek Sümer, emekli öğretmen Satranç eğitmeni Mustafa Yıldız, Nizamettin Yılmaz, emekli bankacı Levent Açıkgöz, Metalurji Mühendisi Bertuğ Aynagöz, Olcay – Zafer Tokdemir, Ressam Aytaç Kürekçioğlu, Öğretmen Sabahat Ulutaş, Tarihçi Cem Ulutaş, Ayşe Vural, Celil Sağlam, Füsun Aykutluca, Nur Baran, Aliye – Halil Erdoğmuş, Ayfer Aynagöz, Leyla – Adem Çetin, Mehmet Demirel ve eşi, Yüksel Koca, Naziker Sazoğlu, Gülay Çevil, Oya Ersoy, Ergün Temel, Günay Çölmek, Sevim Yılmaz, Aylin – Ahmet Güdük, Kemal Günay, Nurşen Aynagöz ve çok sayıda katılımcı vardı.